Żywienie

Żywienie żółwia zależy od jego gatunku.

Żółwie lądowe:


Żółwie lądowe to gady roślinożerne. W naturalnym środowisku w poszukiwaniu pożywienia żółwie stepowe przemierzają jałowe obszary stepów, porośnięte trawami oraz wieloma gatunkami niskiej, sezonowo dostępnej roślinności. Również żółwie z basenu Morza Śródziemnego odżywiają się dziko rosnącymi pędami roślin zielnych i sukulentów. W ten sposób ich dieta jest zmienna i zróżnicowana, pożywna i dobrze zbilansowana, zawiera dużo błonnika zaś mało cukrów i białka i do takiego żywienia jest przystosowany ich organizm. W okresie wczesno-wiosennym żółwie zjadają świeże pędy i liście oraz kwiaty roślin. Z nastaniem późnej wiosny i wczesnego lata spożywają inne gatunki roślin, jedzą także zeschniętą roślinność. Zimując zakopane pod ziemią czy estywując w okresie letnim nie jedzą zaś wcale.
W  niewoli dieta tych gadów powinna być jak najbardziej zbliżona do diety naturalnej, a więc oparta praktycznie wyłącznie na zróżnicowanym pokarmie roślinnym, wysokobłonnikowa i niskobiałkowa zarazem. Wprawdzie nie muszą być to identyczne gatunki, którymi żółwie żywią się w swoich naturalnych siedliskach (niektóre z nich nie występują w naszym otoczeniu), ale z powodzeniem można karmić je wieloma pospolitymi krajowymi roślinami polnymi, liśćmi niektórych drzewek i krzewów owocowych, czy zielonymi częściami wielu warzyw.
Mogą być one świeże lub zwiędnięte (byle nie spleśniałe lub zgniłe), a nawet suszone. Można tutaj wymienić szeroką gamę roślin polnych, w szczególności wiele popularnych chwastów i ziół, tj. mniszek lekarski, babka szerokolistna i lancetowata, wszystkie odmiany koniczyny, liście pokrzywy (mocno zgniecione lub sparzone gorącą wodą), przywrotnik pospolity, powój polny, podagrycznik i wiele innych. Należy pamiętać by pochodziły one z czystych terenów, najlepiej łąk i lasów, a w każdym razie z dala od ruchliwych dróg. Jeżeli nie mamy możliwości wybrać się do lasu czy na łąkę możemy szukać roślin np. w pobliskim parku czy ogrodzie. Zbieranie tych roślin może niekiedy wymagać zapoznania się z ich nazwami i wyglądem.
Żółwie odżywiane urozmaiconą, właściwie zbilansowaną roślinnością rosną powoli, równomiernie i rozwijają się zdrowo. Warto w tym miejscu dodać, że obserwacje żółwi żyjących w naturalnym środowisku wykazały ich powolny wzrost np. 3-letni osobnik ważył około 63 gramów a 5-6 letni około 77-180 gramów.
 Wiele osób dziwi się że żółwi nie powinno karmić sie warzywami i owocami. To zasadniczo prawda, że ich spożywanie jest korzystne dla zdrowia, ale przede wszystkim w kontekście ludzi. Żółwie są organizmami bardzo specyficznymi. Długotrwała, trwająca - jak się szacuje - miliony lat ewolucja doprowadziła do ścisłej specjalizacji ich układu trawiennego, w kierunku trawienia pokarmu jaki na ogół był dla nich dostępny, czyli skąpej roślinności rosnącej tuż przy ziemi. Z drugiej strony poszczególne warzywa się pomiędzy sobą niekiedy istotnie różnią i dlatego skład części z nich może całkowicie odbiegać od potrzeb żywieniowych żółwi. Doskonałym przykładem takiego warzywa może być sałata. Nie zapominajmy również o tym, że wiele z roślin polnych to de facto jadalne również dla nas dzikie warzywa. To, że ich na ogół nie jadamy to już inna sprawa. Jednak ich skład chemiczny jest odmienny niż skład warzyw w "naszym" rozumieniu.Większość warzyw nie nadaje się dla żółwi z uwagi na zbyt niską zawartość błonnika i zbyt dużą ilość białka, obecność kwasów szczawiowego (zaburzającego gospodarkę wapniową) bądź fitynowego, czy innych składników anty-odżywczych bądź niskiej relacji ilości wapnia w stosunku do fosforu. Od czasu do czasu (np. dwa razy w tygodniu), szczególnie w okresie jesienno-zimowym można wzbogacać dietę żółwia o sproszkowaną sepię.

Żółwie wodne:
 Można podawać zarówno żywy, jak i martwy pokarm. Karmienie powinno być zbliżone do naturalnej diety żółwi wodnych, więc odradza się karmienia mięsem dużych ssaków, między innymi wołowiną i wieprzowiną. Takie mięso zawiera zbyt dużą ilość tłuszczu. W sklepach jest spory wybór gotowych karm dla żółwi, powinny jednak stanowić dodatek w diecie.

Można podawać rybki akwariowe, takie jak gupiki, molinezje, danio i inne karpiowate, a także ślimaki, rureczniki, larwy ochotek, drobne skorupiaki, np. rozwielitki. Chętnie spożywane są larwy komarów. Żywy pokarm zapewnia żółwiom naturalne odruchy łowieckie oraz odpowiednią dawkę ruchu. Nie wolno bazować diety tylko na rybach, ponieważ mogą doprowadzić do niedoboru witaminy B, za sprawą występującej w rybach tiaminazy. Filety z kurczaka oraz podroby mogą stanowić sporadyczny dodatek.

Żywy pokarm należy zbierać ze zbiorników, w których nie znajdują się ptaki wodne oraz ryby. Małe organizmy, takie jak skorupiaki, są żywicielami pośrednimi wielu pasożytów. Dobrym rozwiązaniem jest własna hodowla.
  Mrożenie karmówki jest dobrym rozwiązaniem jako uzupełnienie diety zimą. Zapewnia również różnorodność serwowanej karmy. Przed podaniem należy wcześniej rozmrozić porcję, poprzez umieszczenie w ciepłej wodzie. Po wypłukaniu można podać żółwiom.Żółwie wodne nie posiadają języka, więc pokarm umieszczamy w wodzie. Umożliwia im to połknięcie porcji. Dodatkowo dietę wzbogacamy w dodatki witaminowo- mineralne. W połączeniu z odpowiednim naświetlaniem UVB zapobiegnie to chorobom i deformacją karapaksu.

Podawana karma musi być zawsze świeża. Najlepiej w postaci sałatki mięsno- roślinnej, dzięki czemu łatwiej podać elementy diety, które są niechętnie spożywane. Twarde produkty należy zetrzeć na tarce.

Częstotliwość karmienia zależy od wieku żółwia. Młode osobniki do 6 miesiąca życia powinny otrzymywać pokarm codziennie. U młodych żółwi część mięsna powinna stanowić 70% ogólnej diety, ponieważ wymagają więcej białka zwierzęcego do prawidłowego wzrostu. Podawać im mniejszy pokarm, taki jak larwy komara, małe skorupiaki, narybek, larwy ochotki itp., nie zapominając o 30% dodatku roślinnym.

Starsze osobniki, do 2 lat karmi się rzadziej. W tygodniu należy zapewnić 3-4 posiłki z większych produktów, można podawać w niewielkich ilościach kawałki mięsa drobiowego i podroby. Osobniki powyżej 2 lat życia karmimy 3 razy w tygodniu dużymi kawałkami, aby zaspokoić potrzeby pokarmowe.

W hodowli żółwi wodnych częściej dochodzi do przekarmienia i otłuszczenia, niż głodówki. Dobierając dawkę należy bazować na ilości, jaka zostanie zjedzona w kilka minut. Nie wolno dopuścić, by pokarm zalegał w akwarium, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Najczęściej zostawiane są elementy, które żółwiom nie smakują.

Żółwie powinny mieć dostęp do wapna. Mogą to być kostki wapienne specjalne dla gadów lub popularna sepia. Dodatek ten wspomaga rozwój skorupy żółwi oraz wpływa korzystnie na parametry wody.Jest on równie ważny, jak białko zwierzęce, więc nie powinien być omijany. Należy unikać roślin zawierających szczawiany, które wiążą wapń uniemożliwiając wchłonięcie. Zalicza się do nich rabarbar, szczaw, szpinak.

Dobrymi dodatkami są rośliny wodne, takie jak moczarka, strzałka. Wyeliminować z diety żółwia ostre warzywa, takie jak papryka, cebula, seler. Nie zaleca się podawania kapusty, kalafiora, sałaty ze względu na niską zawartość składników odżywczych oraz dużą zawartość pestycydów. Szkodliwe są również rośliny psiankowate, do których należą ziemniaki, papryka.

Sałatkę można komponować z mniszka lekarskiego, koniczyny, babki lancetowatej i zwyczajnej, młodych i posiekanych listków pokrzywy.

Rośliny najlepiej podawać z własnych upraw lub zebrane na czystych terenach, oddalonych od dróg i wolnych od stosowanej chemii rolnej (pestycydy itp.). Warzywa i owoce mogą stanowić sporadyczny dodatek, jednak należy pamiętać, że mają niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Można podawać ogórki, cukinie, cykorię.

Zimą można bazować na suszach, ziołach z własnej uprawy oraz kiełkach.

Żółwie wodno-lądowe:

Żółwie wodno-lądowe przyjmują pokarm jedynie w wodzie Można ewentualnie podać im pokarm na lądzie, aby same wciągnęły go do wody. W naturze żółwie te są drapieżnikami i głównymi składnikami ich diety są larwy owadów, mięczaki, skorupiaki, ryby, kijanki oraz pokarm roślinny – głównie różne gatunki rzęsy wodnej.
Młode żółwie preferują pokarm zwierzęcy, natomiast starsze powinny jadać mniej więcej 50% roślinnego i 50% mięsnego pokarmu. Młode osobniki karmi się raz dziennie, natomiast dorosłe 2-3 razy w tygodniu (można także stosować kilku dniowe głodówki, które korzystnie wpłyną na apetyt zwierzęcia). Należy pamiętać o tym, że bardzo ważna jest urozmaicona dieta!
Przykładowe pokarmy dla żółwi wodno-lądowych:

Mięsne:
  • dafnie,
  • dżdżownice,
  • ochotka,
  • rurecznik,
  • Gammarus,
  • wodzień,
  • ślimaki:
    • wodne: świderki, zatoczki rogowe, ampularie, rozdentki i inne,
    • lądowe: ze skorupkami (bagate w Ca): achatina, winniczki, wstężyki ogrodowe, natomiast ślimaki nagie (bez skoupek) często zawierają substancje toksyczne (np. pomrów wielki i błękitny), dlatego nie należy ich skarmiać.
  • krewetki,
  • kalmary,
  • małże,
  • ryby: głupiki, mieczyki, kosiarki, stynki i inne,
  • koniki polne,
  • kijanki,
  • skorupiaki.
Roślinne:

  • kabomba,
  • rzęsa wodna,
  • wgłębka,
  • moczarka,
  • anubias,
  • strzałka wodna,
  • wywłócznik,
  • paproć wodna,
  • nadwódka szerokolistna i wiele innych,
  • babka lancetowata i zwyczajna,
  • mniszek lekarski,
  • trzykrotka,
Aby mieć stały dostęp do zdrowego pokarmu dla żółwia warto jest się zaopatrzyć w dodatkowy zbiornik, w którym będzie się prowadziło hodowlę rybek, ślimaków, krewetek itp. oraz roślinek dla żółwia. Hodowlę można także prowadzić w jednym zbiorniku z żółwiem, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że gad ‘zlikwiduje’ nam znaczną część hodowli.
Pokarmy można pozyskiwać ze stawów, pól, łąk, jednak należy pamiętać, aby odławiane gatunki nie były objęte ochroną, a tereny z których bierzemy pokarm byłe ekologicznie czyste (minimum 300m od ruchu drogowego). Dieta oparta na takim pokarmie jest zdecydowanie najzdrowsza, jednak po takim sezonie karmienia żółwia pokarmami z natury należy pamiętać o zbadaniu kału, aby upewnić się czy nie nabawił się przy tym pasożytów.
W sklepach zoologicznych można zaopatrzyć się w suszone pokarmy takie jak: stynka, Gammarus, krewetki, ślimaki, świerszcze czy rośliny polne. Nie mogę one jednak stanowić podstawy diety.
Koniki polne, świerszcze i ślimaki są także dostępne w puszkach. Jednak taki pokarm po otwarciu szybko się psuje i jeżeli ktoś ma jednego żółwia lub młode to tego typu rozwiązanie jest nieopłacalne.
Kolejną wygodną opcją jest zakup mrożonych owoców morza, małż, krewetek, ryb, które podaje się po rozmrożeniu. Można także samodzielnie zamrozić sobie tego typu pokarm (po uprzednim uśmierceniu!), a także rośliny – co będzie dobrym rozwiązaniem na zimę.
Jako uzupełnienie możliwych niedoborów wapna w diecie można w sklepie zoologicznym zaopatrzyć się w sepię (naturalną – nie smakową), jednak najlepszym źródłem wapna dla żółwi wodno-lądowych są szkielety ryb.
Nie powinno się na własną rękę podawać suplementów witaminowych, ponieważ nadmiar witamin jest równie niebezpieczny jak ich niedobór, a przy zapewnieniu odpowiedniej, urozmaiconej diety wystąpienie niedoborów jest nikłe.
Pokarmy, których należy się wystrzegać:
  • sałata,
  • owoce i warzywa,
  • mięso ssaków i ptaków,
  • sery i inne ‘ludzkie’ jedzenie,
  • karmy dla psów i kotów,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz